Moderní technologie pro bezpečné cestování s dětmi: Kontrola nad vozidlem a stabilita

23.04.2025 TUkas a.s

Cestování s dětmi vyžaduje zvýšenou opatrnost a maximální bezpečnost. V předchozím dílu našeho seriálu jsme se seznámili s adaptivním tempomatem, jedním z nejoblíbenějších a nejpraktičtějších asistenčních systémů. Dnes se zaměříme na další zásadní technologie, a to protiblokovací brzdový systém, systém regulace prokluzu kol a elektronický stabilizační program.

Moderní technologie pro bezpečné cestování s dětmi: Kontrola nad vozidlem a stabilita

Zdroj: geminy.com a Canva

Určitě jste někdy někde zaznamenali zkratky ABS, ASR a ESP. O co jde a jaký úkol vlastně plní? Tyto systémy hrají zásadní roli při udržení kontroly nad vozidlem v kritických situacích.

ABS: Protiblokovací brzdový systém

Takzvané „ABSko“ (Anti-lock Braking Systém) patří k základním prvkům aktivní bezpečnosti. Zabraňuje zablokování kol při prudkém brzdění, což umožňuje řidiči udržet kontrolu nad vozidlem i na kluzkém povrchu.

Funguje tak, že při prudkém brzdění automaticky reguluje brzdnou sílu na jednotlivých kolech. Otáčky kol sledují senzory a hrozí-li zablokování, systém sníží tlak na brzy. Ano, to je ten divný zvuk a klepání do brzdového pedálu. Tento proces se opakuje 12-16krát za sekundu, což umožňuje kolům, aby se stále otáčela a vozidlo bylo ovladatelné. Proto je nutné mít brzdu stále sešlápnutou. Stará poučka z autoškoly – pro dříve narozené – „brzdíme přerušovaně“ tady určitě neplatí!

Ale použití ABS neznamená zkrácení brzdné dráhy za všech okolností. Ta se třeba na štěrku nebo sněhu může i prodloužit.

ASR: Systém regulace prokluzu kol

O systému ASR (Anti-Slip Regulation) toho běžný uživatel vozu asi moc neví, dokud se nerozsvítí jeho kontrolka na palubní desce … A jaká že je jeho funkce?

Regulace prokluzu kol je ve své podstatě rozšířením systému ABS a jejím úkolem je zabránit protáčení hnacích kol při zrychlení, zejména na kluzkém povrchu. ASR sleduje otáčky hnacích kol a v případě prokluzu automaticky omezí výkon motoru, čímž zajistí lepší stabilitu vozidla při rozjezdu. Tento systém oceníte zejména při rozjezdu na sněhu nebo ledu.

A protože ASR spolupracuje s ABS, je-li ABS nefunkční, vypne se i ASR.

ESP: Elektronický stabilizační program

ESP (Electronic Stability Program) nebo také ESC (Electronic Stability Control) je už pokročilejším systémem, který zvyšuje stabilitu vozidla v kritických situacích, jako je rychlé zatáčení nebo jízda na kluzkém povrchu.

Soustava stabilizační kontroly sleduje chování vozidla a v případě hrozícího smyku automaticky přibrzdí jednotlivá kola a sníží výkon motoru. Tím pomáhá udržet vozidlo v požadovaném směru jízdy, snižuje riziko smyku i ztráty kontroly nad vozidlem. Od roku 2011 tvoří povinnou výbavu všech nových automobilů v EU.

Kontrolky a jejich význam

Kontrolka ABS

Při startování se rozsvítí a poté zhasne. Pokud svítí i během jízdy, jedná se o poruchu.

Kontrolka ASR

Obvykle se zobrazuje jako auto se stopou nebo trojúhelník s vykřičníkem a šipkou. Svítí-li během jízdy, signalizuje poruchu nebo vypnutí systému.

Kontrolka ESP

Svítí-li během jízdy, oznamuje poruchu nebo vypnutí systému.

Ačkoli moderní technologie typu ABS, ASR a ESP významně přispívají k ochraně posádky, určitě nenahrazují zodpovědnost řidiče. Vždy je nutné přizpůsobit jízdu aktuálním podmínkám a dodržovat pravidla silničního provozu.


Autor: TUkas a.s. 

Auto Technologie Zajímavost Bezpečnost




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2025 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes