Letíte na dovolenou a berete si do letadla svačinu? Přečtěte si něco o historii létání i stravování v letadlech
Už od nepaměti se lidé snažili vznést se k nebi jako ptáci. Od prvních krkolomných pokusů s draky a kluzáky až po moderní proudové letouny ušla letecká doprava neuvěřitelnou cestu. Dnes je létání běžným způsobem dopravy, který nám umožňuje poznat vzdálené kouty světa i za pár hodin. Pojďme se podívat na zajímavou historii letectví a cestování letadlem.
Zdroj: pixabay.com
Od draků a balónů k proudovým letadlům
Prvními odvážlivci, kteří své snění převedli do praxe, měli být obyvatelé starověké Mezopotámie, zhruba tři tisíce let před naším letopočtem. Ovšem o opravdovém počátku letectví lze hovořit až o skoro dva tisíce let později, kdy se po obloze proháněli čínští draci s vojenskými generály.
O dalších pár tisíc let, konkrétně v 11. století už našeho letopočtu uletěl benediktinský mnich Eilmer z Malmesbury se svým kluzákem celých 200 metrů.
No, a pak přišel Leonardo da Vinci. Tenhle geniální muž si kreslil a vymýšlel létající stroje, které o pár století později lidstvo skutečně zvedlo do oblak. Právem je tak považován za duchovního otce letectví.
Důležitý mezník představuje rok 1783. To bratři Montgolfierové v Paříži vznesli k oblakům horkovzdušný balón s lidskou posádkou. Balóny později využila i francouzská armáda, která z nich během válek a bojů o území vyhlížela pozice nepřátel.
Začátkem 19. století pak na scénu přímo vlétly vzducholodě. Jejich slavná éra však skončila dost neslavně, to havárií největší z nich, Hindenburgu, v roce 1937.
Balóny a vzducholodě postupně nahradila letadla a s jejich příchodem nabraly události v letectví rychlý spád - parní motor byl vyměněn za zážehový a ten následně za proudový. K dalším vylepšením pak konstruktéry nutily, a neustále nutí, války, ozbrojené konflikty i vyšší nároky cestujících.
Letadla jako tahouni civilizace
Ačkoli se letadla víceméně proslavila jako hrozivé válečné stroje, jejich přínos pro lidstvo sahá daleko za hranice bojiště. Již ve 20. letech 20. století vzlétla první letecká pošta a vznikaly také první letecké společnosti - například České aerolinie byly založeny v roce 1923.
Palubní servis v raných dobách letectví zajišťovali výhradně muži. Letušky se na palubě letadel začaly objevovat až od druhé poloviny třicátých let. První z nich byla školená zdravotní sestra Ellen Churchová, jež létala na linkách United Airlines od roku 1930.
Komerční letectví se ale široké veřejnosti více otevřelo až po druhé světové válce. Dne 2. května 1952 vzlétl z Londýna první proudový dopravní letoun s třiceti šesti pasažéry na palubě, který mířil do jihoafrického Johannesburgu. Zahájil tak novou éru letecké dopravy.
Dnes je létání běžnou součástí života. Dokonce tak běžnou, že každé tři vteřiny přistane někde ve světě jedno letadlo. A letecká doprava je druhým nejbezpečnějším způsobem dopravy na světě.
Jídlo v letadle - postupně k rychlému občerstvení
V prvopočátcích létání se v letadlech podávalo jídlo především proto, aby cestující během dlouhých letů zahnali nudu. Žádný film ani hudbu si tehdy totiž ještě pustit nemohli.
Historicky první jídlo servírovali stevardi 11. října 1919. Stalo se tak na palubě letadla letícího z Londýna do Paříže a podával se balíček studeného sendviče s ovocem, avšak na stoly prostřené bílým ubrusem, se stříbrnými příbory a porcelánovým nádobím.
Ve zlaté éře letecké gastronomie, tedy v 60. letech 20. století, si na tříchodovým menu a výběrem z několika druhů vín pochutnávali už i cestující v ekonomické třídě. Konec hodování připomínající několikahvězdičkový hotel potom přišel v 70. letech 20. století, a to v důsledku nárůstu leteckých společností a konkurenčního boje o ceny letenek.
Dnes se v letadlech setkáváme spíše s rychlým občerstvením než gurmánským zážitkem - plastové příbory, alobalové krabičky a žádné ubrusy - to je běžná realita. Ale, výjimky stále existují …
Patrně nejlepší gastronomický zážitek nabízí společnost Emirates se svým vícechodovým menu připraveným kuchařem v průběhu letu a skleničkou šampaňského. Kdy letíte?
… A jestli po přečtení těchto řádků přemýšlíte o doma připraveném řízku s kyselou okurkou, nemáte úplně vyhráno. Pro vlastní jídlo na palubě letadla platí přísná pravidla. Pokud se tedy chystáte cestovat letadlem, zjistěte si včas potřebné informace. Šťastný let!
Autor: redakce eMaminy (zdroj informaci k letištní kontrole: Letiště Praha)