Kdo kontroluje dodržování pravidel o bezpečnosti hraček?
Hračky jsou výrobky, které musí splňovat bezpečnostní a technické parametry tak, aby neohrožovaly zdraví dítěte. V ČR průběžně provádí kontroly dětských hraček, které jsou v nabídce a prodeji na českém trhu Česká obchodní inspekce (ČOI).
Zdroj: nzip.cz
ČOI kontroluje dodržování zákonů při nabídce a prodeji dětských hraček. Především se zaměřuje na dodržování zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, které jsou konkretizovány v nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky.
Na webu České obchodní inspekce jsou ve formě tiskových zpráv pravidelně zveřejňovány výsledky kontrol, kde jsou uvedeny i nejzávažnější a nejčastější nedostatky, které u hraček zjistila.
Dalším kontrolním orgánem pro hračky na českém trhu jsou krajské hygienické stanice (KHS) a hygienická stanice hlavního města Prahy (HS hl.m.Prahy). KHS kontrolují bezpečnost hraček podle zákona č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích. Také ony zveřejňují nebezpečné hračky na svých webových stránkách a také na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.
Důležité kontakty
Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ)
- Biskupský dvůr 11485, 110 00 Praha 1
- tel: +420 221 802 111
- e-mail: unmz@unmz.cz;
- podatelna@unmz.cz (pouze pro příjem zpráv obsahujících certifikovaný elektronický podpis)
Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) je vnitrostátním normalizačním orgánem a také příslušným orgánem pro implementaci směrnice o bezpečnosti hraček. Implementaci směrnice o bezpečnosti hraček zajišťuje odbor státního zkušebnictví. V oblasti hraček je oznamujícím orgánem. Kontroluje, zda oznámené subjekty (autorizované osoby) dodržují ustanovení zákona č. 22/1997 Sb., nařízení vlády a přímo použitelných nařízení EU a zajišťuje jejich koordinaci. Podílí se na transpozici evropských předpisů a adaptaci vnitrostátních předpisů. Zajišťuje účast v pracovních skupinách EK a Rady.
ÚNMZ zajišťuje formou koordinačních porad autorizovaných osob s účastí zástupců Ministerstva zdravotnictví/Státního zdravotního ústavu, Sdružení pro hračku a hru a ČOI vzájemné informování, spolupráci a koordinaci. K projednávání návrhů technických předpisů a jiných dokumentů a předávání informací zejména z pracovních skupin EK a Rady má ÚNMZ k dispozici Technickou komisi ÚNMZ pro hračky, v níž jsou zastoupeny dotčené orgány státní správy, dozorový orgán, národní akreditační orgán, autorizované osoby, výrobci a spotřebitelé.
ÚMNZ provozuje mj. webovou stránku zaměřenou na bezpečnost hraček.
Další důležitou institucí spolupracující v oblasti bezpečnosti hraček a při přípravě evropské legislativy v oblasti hraček je Státní zdravotní ústav, který spolupracuje s ÚNMZ a orgány dozoru nad trhem – Českou obchodní inspekcí a krajskými hygienickými stanicemi – především v oblasti chemických a hygienických vlastností hraček a provádí analýzu rizik. Dále také bývá žádán Českou obchodní inspekcí a hygienickou službou o provedení analýz a o zhodnocení rizika hraček z hlediska dopadu na zdraví konečného spotřebitele.
Státní zdravotní ústav, státní příspěvková organizace
- Šrobárova 49/48, 100 42 Praha 10
- Tel: + 420 267082432
- Email: zdravust@szu.cz
Státní zdravotní ústav (SZÚ) zveřejňuje na svých webových stránkách řadu informací týkajících se veřejného zdraví, které se týkají rovněž oblasti hraček, resp. látek v nich obsažených. Na stránkách SZÚ jsou obecně sdělovány informace k aktuálním tématům a závažné problémy týkající se možného poškození zdraví.
Zdroj: Státní zdravotní ústav