Jakým způsobem cestujeme na dovolenou nejčastěji
Na letní dovolenou do zahraničí cestují čeští turisté nejčastěji autem (48 %), dále letecky (41 %), autobusem (7 %) a vlakem (4 %), dle ČSÚ. Letecké zájezdy jsou nakupovány s předstihem v rámci FIRST MINUTE, naopak cestující autem s nákupem pobytu vyčkávají.
Zdroj: Pixabay.com
Zatímco u cestovních kanceláří a agentur se nejvíce prodávají letecké zájezdy, svým vozem se dopravují na dovolenou především individuální cestující. Dle dat českých CK/CA jsou pobyty s vlastní dopravou rezervovány s předstihem pouze ve 13 % ze všech rezervací. Tato klientela se obrací na CK/CA s poptávkou ubytování v zahraničí spíše až na poslední chvíli, v průběhu května a června. Současné prodeje ukazují, že nejinak tomu bude i letos. Nevýhodou tohoto nákupu je však omezený rozsah nabídky ubytování i termínů a nemožnost čerpat vysoké slevy na první moment.
Naopak letecké zájezdy jsou v CK/CA nakupovány s časovým předstihem. Není se čemu divit. Průměrná cena prodávaných leteckých zájezdů na letošní léto převyšuje 20.000 Kč, proto slevy FIRST MINUTE, které jsou nabízeny ze strany CK/CA až do konce března, umožňují turistům za dovolenou značně ušetřit. Navíc mohou zájemci vybírat z široké nabídky ubytování a termínů, fixovat cenu své dovolené, hradí nízkou zálohu a mají možnost využít nabídky bezplatného storna či změny zájezdu.
Dle posledních dat ČSÚ za 3. kvartál 2023, se na dovolenou (4 a více nocí) do zahraničí přepravuje většina českých turistů vlastním vozem (48 %), dále letadlem (41 %), autobusem (7 %) a vlakem (cca 4 %). Data jsou téměř shodná při meziročním srovnání s rokem 2022. V době pandemie a za celkového poklesu počtu zahraničních dovolených, činil podíl cestujících autem 54 % (2021) a 72 % (2020). Vývoj ve volbě dopravního prostředku při přepravě do zahraničí v posledních dvou letech se tak vrátil na úroveň roku 2019.
Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)