Jak se i zaneprázdněná máma může zlepšovat v angličtině
Určitě budete nejdříve oponovat “Já bych ráda, ale opravdu nemám čas!”. Vždyť děti, práce, domácnost, nákupy, uvařit, postarat se o vše …. Je toho hodně. Každá to známe. I tak si troufám navrhnout postup, který funguje a kde uvidíte výsledky, pokud se do toho opravdu pustíte.
Zdroj: Jana Kalenská
Jak tedy na to, když FAKT nemáte čas
1. Najděte si aktivitu, rutinu, kterou děláte každý den automaticky
Využijte ten stejný čas, ke kterému byste mohli angličtinu přidat nebo tu aktivitu do angličtiny překlopit.
Můžeme k tomu použít krásný idiom (rčení) - “Kill two birds with one stone.” (Zabít dvě mouchy jednou ranou.)
A taky platí, že “Every little bit counts.” (Každá maličkost se počítá.)
Uvedu konkrétní příklady pro lepší uchopení: např. Jezdíte každý den do školy/práce 10 min - můžete u toho něco poslouchat, čekáte někde - můžete si rychle něco přečíst, vaříte oběd/večeři - opět možný poslech, překlopíte si ovládání mobilu/počítače do angličtiny.
Možností a možných chvil je přes den hodně, jen je třeba si je uvědomit a zamyslet se, co u toho můžu dělat, i když je to třeba 5 minut.
2. Vytvořte si vhodné prostředí
Až budete mít aktivitu, tak si naplánujte, co PŘESNĚ budete v angličtině dělat, abyste využili tento čas efektivně.
Naplánujte si konkrétně, co budete dělat. Pokud budete ztrácet čas hledáním, vybíráním co, kde, jak …, pravděpodobně vás to přestane brzy bavit a vzdáte to, protože to nikam nepovede a nebudete mít výsledky.
Opět konkrétní tipy: vytvořte si playlist oblíbených anglických písniček, stáhněte si podcast, který vás zaujal, odkazy na články, které si chcete přečíst, videa, které chcete vidět, ….
Vše si připravte tak, aby to bylo na 1-2 kliknutí v mobilu, knížka na stole nebo třeba i papírové lístečky s frázemi na záchodě. Tím maximálně využijete i krátký čas a začne vás to bavit.
Připravte si prostředí, které vám bude angličtinu připomínat každý den. Mějte ji stále na očích. A vybírejte si to, co vás baví.
Příhodný anglický idiom k tomu je “Time flies when you are having fun.” (Čas letí, když vás to baví.)
3. Neočekávejte výsledky okamžitě
Pravdivý a výstižný idiom je: “Rome wasn't built in one day.” (ve volném překladu Ani Řím nebyl postaven za jeden den.)
Každou svou volbou se přibližujete člověku, kterým chcete být (To je moje oblíbená věta z knihy Atomic Habits od James Clear, kterou velmi doporučuji, ideálně v angličtině, ale je super inspirativní i v češtině). Jinými slovy, když se učíte anglicky, chcete být člověkem, který umí anglicky mluvit a používat ji pro váš konkrétní účel.
Zaměřte se na cestu, na samotný proces učení, opakování, zlepšování se, aby vás to vše bavilo. Neupínejte se jen na výsledek.
4. Nastavte si dobré návyky
Angličtina se tak stane součástí vašeho života, stanete se jejím každodenním uživatelem, ne jen studentem. Nebudete ji oddělovat od svého běžného života a používat jen na lekcích angličtiny, budete s ní žít.
V mém oblíbeném podcastu Real life English často říkají “Don't learn English, live it!” (Neučte se angličtinu, ale žijte ji!)
5. Nesnažte se urvat vše najednou
Krásné rčení je “Don't bite off more than you can chew.” (český ekvivalent by byl: Neber si větší sousto než můžeš strávit.)
Nastavte si realistické cíle! To znamená to, co je reálné pro vás, váš životní styl, vaše momentální životní možnosti. Ne jak by “se to mělo dělat”. Je jasné, že maminka, co má malé miminko a druhé dítě školkového věku má jiný životní rytmus než maminka, které všechny děti už chodí do školy a chodí do práce. Je ale důležité si uvědomit, že každý máme stejné množství času, je to jen o tom si vybrat čemu ho dávám, co z toho chci mít a proč to dělám. A nic není špatně, je to jen volba, kterou můžu kdykoliv upravit, přehodnotit či změnit.
Pro začátek si stanovte třeba 5-10 minut 1x denně nebo 2 minuty x-krát denně. Jak vám to vyhovuje. Začněte minimalistickými návyky, které můžete, a pravděpodobně budete, postupně prodlužovat, jak vás to bude víc a víc bavit, uvidíte pokroky a zvýší se vám chuť pokračovat
6. Oceňujte se
I malé pokroky je dobré si uvědomit a ocenit se za ně.
Např. posloucháte písničku a najednou vám dojde, že jí rozumíte nebo jste na dovolené a dokážete se lépe vyjádřit, odpovíte cizinci na ulici, nebojíte se mluvit a podobné věci.
Nepřecházejte tyto, jakkoli malé/velké, úspěchy, ale pochvalte se za ně, kupte si něco dobrého, cokoliv, co vám udělá radost a budete se cítit lépe. Stoupne i vaše sebevědomí, motivace a odhodlání pokračovat.
"Give yourself a pat on the back." neboli sami se poplácejte po zádech
S těmito všemi body vám pomůže náš klub ENGLISH FOR BUSY MUMS, který je otevřený 24 hodin denně a můžete přijít a užívat ho kdykoliv.
Najdete tam přesně to, co se vám nechce hledat: materiály, videa, rozhovory, diskuze, procvičování, tipy na efektivní výuku, rodičovská, ženská a seberozvojová témata atd.
Navíc získáte komunitu maminek, které se také rádi učí angličtinu, nevzdávají to a jsou možná v podobné situaci jako vy. Jsme na jedné lodi a navzájem se podporujeme a plujeme spolu.
Klub je v uzavřené FB skupině, která zaručuje soukromí a bezpečné prostředí.
Můžete se do ní přihlásit přes odkaz ENGLISH FOR BUSY MUMS. Moc rády vás s mou kolegyní lektorkou Katkou v naší skupině přivítáme.
V případě dotazů mi neváhejte napsat na zivotvesvete@gmail.com
Autor: Jana Kalenská
Výuka Angličtiny | Život ve světě (zivotvesvete.cz)
zivotvesvete@gmail.com