Energetický výdej v klidu a při tělesné aktivitě

01.05.2024 gesundheit.gv.at

I v úplném klidu během spánku tělo potřebuje určité množství energie pro udržení základních životních funkcí a normální tělesné teploty. Toto množství energie je označováno jako bazální energetický výdej (BMR).

Energetický výdej v klidu a při tělesné aktivitě

Zdroj: nzip.cz

Během tělesné aktivity organismus pochopitelně spotřebovává více energie než v klidu – toto dodatečné množství energie je charakterizováno úrovní tělesné aktivity (PAL). Z bazálního energetického výdeje a úrovně tělesné aktivity pak lze odhadnout celkový energetický výdej (TDEE).

Orientační výpočet celkového energetického výdeje můžete provést na některé z online kalkulaček.

Poznámka: Vzorce, které počítají celkový energetický výdej (TDEE) nebo spotřebu kalorií při tělesné aktivitě, dávají pouze přibližný odhad těchto hodnot. Stejně tak hodnoty v tabulkách energetického výdeje při různých aktivitách jsou pouze orientační. 

Energetický výdej v klidu

Bazální energetický výdej (BMR) závisí především na složení těla, zvláště pak na množství svalové hmoty. Svalové buňky totiž spotřebovávají energii i v klidovém stavu, zatímco tukové buňky slouží jen jako zásobárna energie a samy ji nespotřebovávají. Přibližně polovina bazálního energetického výdeje připadá na energetickou spotřebu vnitřních orgánů (např. plic, střev, srdce, ledvin nebo jater), další energie je potřeba na pokrytí činnosti mozku a svalů.

U žen s normální hmotností je BMR asi o deset procent nižší než u mužů s normální hmotností. To je způsobeno v průměru nižším podílem svalové hmoty a vyšším procentem tělesného tuku u žen. Obecně lze konstatovat (ale neplatí to samozřejmě u všech, zvláště pak ne u trénovaných sportovců):

  • ženy s normální hmotností mají v průměru 30–35 % svalové hmoty a 20–30 % tělesného tuku,
  • muži s normální hmotností mají průměrně 40–45 % svalové hmoty a 10–20 % tělesného tuku.

Výpočet bazálního energetického výdeje

Příklady výpočtu BMR u osob s normální hmotností:

  • ženy: 0,9 kcal/kg tělesné hmotnosti/h (např. při 65 kg = 58,5 kcal/h, což odpovídá 1404 kcal/den)
  • muži: 1 kcal/kg tělesné hmotnosti/h (např. při 75 kg = 75 kcal/h, což odpovídá 1800 kcal/den)

Poznámka: U osob s nadváhou se BMR nepočítá ze skutečné tělesné hmotnosti, ale z odhadované normální hmotnosti, která odpovídá jejich výšce. Pro orientační výpočet lze použít vzorec: normální hmotnost (kg) = výška (cm) – 100. Důvodem pro tuto úpravu výpočtu je to, že kvůli vysokému obsahu tuku by odhadovaný BMR vycházel zkresleně (jeho hodnota by byla příliš vysoká).

Bazální energetický výdej závisí i na věku: v období růstu se zvyšuje, avšak od zhruba 30 let věku se u většiny lidí hodnota BMR každých deset let přibližně o tři procenta původní hodnoty snižuje. To je způsobeno především tím, že s přibývajícími lety se snižuje množství svalové hmoty, a naopak se zvyšuje množství tukové tkáně. Individuální BMR však lze v každém věku zvýšit pravidelnou a cílenou tělesnou aktivitou.

Energetický výdej při tělesné aktivitě

Ve chvílích, kdy tělo není v klidovém stavu (například při chůzi, běhu, zvedání či nošení břemen nebo při sportu), spotřebovává kromě bazálního energetického výdeje navíc energii potřebnou k dané aktivitě. K tomu využíváme sílu kosterních svalů. Kosterní svalovina u člověka představuje největší orgánový systém, a zároveň je zodpovědná za značnou část celkové spotřeby energie. Jen pro zajímavost: samotný mozek při aktivitě spotřebovává jen o málo více energie než v klidovém stavu – a to i při intenzivní duševní činnosti. Nervové buňky získávají energii výlučně z glukózy.

Energetickou náročnost konkrétní činnosti lze vyjádřit pomocí tzv. metabolického ekvivalentu (MET). Tento pojem byl zaveden proto, aby bylo možné vyjádřit energetickou náročnost nějaké činnosti, ale aby přitom byly brány v úvahu rozdíly mezi pohlavími a tělesnou hmotností různých lidí. MET je tedy měřítkem spotřeby energie u člověka. Jeden metabolický ekvivalent (1 MET) přitom odpovídá spotřebě energie v klidu (bez pohybu) – což je přibližně 1 kcal na 1 kg tělesné hmotnosti za 1 hodinu u mužů, nebo 0,9 kcal na 1 kg tělesné hmotnosti za 1 hodinu u žen. Pohybová aktivita hodnotu MET zvyšuje. Různé druhy pohybových aktivit lze proto popsat pomocí násobků MET: čím vyšší hodnota, tím energeticky náročnější je daná pohybová aktivita. Například při kancelářské práci vsedě je energetický výdej organismu přibližně 1,5 MET (tedy o 50 % vyšší než v klidu).

Poznámka: Po fyzické námaze se energetický výdej nevrací okamžitě na původní úroveň, neboť tělo spotřebovává energii i na regeneraci. Doba návratu ke klidovému stavu závisí na různých faktorech – mj. i na délce trvání a na intenzitě dané tělesné aktivity.

Energetický výdej při každodenních činnostech a při práci

Následující tabulka uvádí hodnoty MET (druhý sloupec) a spotřebu energie v kcal/hod (třetí a čtvrtý sloupec) při různých činnostech (první sloupec). Hodnoty jsou počítány pro muže o hmotnosti 75 kg a ženu o hmotnosti 65 kg.




Informace o spotřebě energie při sportovních aktivitách najdete v článku Sport a hubnutí.


Autor: gesundheit.gv.at (Zdroj: Státní zdravotní ústav)

Aktivity Cvičení, sport Pohyb Zdraví




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes