Děti v autě: Na co si dát pozor

27.02.2025 TUkas a.s

Každý rodič touží po tom, aby jeho dítě bylo v bezpečí a při cestách autem to platí dvojnásob a nejen při těch dlouhých. Je velmi důležité si uvědomit, že i krátká cesta může skrývat potenciální nebezpečí. V tomto článku se zaměříme na nejčastější chyby, kterých se rodiče dopouštějí, a poradíme, jak se jim vyhnout.

Děti v autě: Na co si dát pozor

Zdroj: freepik.com

Pokud máte malé děti a alespoň občas s nimi vyrazíte autem na výlet, dovolenou nebo jenom na nákup, víte, že veselá nálada a smích se mohou během okamžiku rychle změnit. Na co si tedy dát pozor?

Nepřipoutané dítě nebo jízda bez autosedačky

Základní pravidlo: Děti autem nikdy nepřepravujte bez autosedačky nebo nepřipoutané!

Nepodceňujte sílu setrvačnosti. Při náhlém brzdění může být nepřipoutané dítě vymrštěno ze sedačky a utrpět vážná zranění, a to i při relativně nízké rychlosti.

Víte, že při náhlém prudkém brzdění v padesátikilometrové rychlosti se hmotnost lidského těla zvýší až šedesátkrát!

Vedle zdravotních komplikací a jiných starostí pak za nepřipoutání dítěte či nepoužití autosedačky hrozí řidiči i právní postih: připsání 4 bodů a pokuta do výše 2 000 Kč, v případném správní řízení s pokutou potom 1 500 až 2 500 Kč.

Vždy používejte schválenou autosedačku odpovídající věku i váze dítěte

  • První autosedačka, takzvané vajíčko, by mělo miminku vydržet až do té doby, než bude schopné sedět; co se limitu týká, váhovou hranici tvoří 13 kilogramů, věkovou 1 rok.  Je tedy nutné vybrat takovou, co má dlouhou ložnou plochu. Autosedačka se upevňuje proti směru jízdy; je-li to na přední sedačce, musí být deaktivován airbag – ten se spouští už při nárazu v rychlosti 30 km/h!
  • Při výběru pokračovací sedačky je nutné brát v potaz váhu a výšku dítěte, jeho typ postavy a zdravotní stav, ale i konstrukce auta.
    • V základu se autosedačky dělí do tří kategorií:
      • od 9 do 18 kilogramů,
      • od 15 do 25 kilogramů,
      • od 22 do 36 kilogramů.
    • Jiné varianty:
      • protisměrná autosedačka do 25/32/36 kg , případně 125 cm
      • otočná nebo obousměrná autosedačka do 3-4 let věku (105 cm a 18 kg).
  • Poslední autosedačkou je ta pro velké děti - přibližně od 5 až 6 let, jež může při správném výběru vydržet do 150 cm; děti zde drží tříbodový pás auta.
    • Od 8 do 12 let se doporučuje používat autosedačku s nastavitelným opěradlem nebo podsedák.
    • Děti starší 12 let nebo vyšší než 150 cm lze dítě připoutat bezpečnostním pásem.

Třebaže zákon přikazuje přepravovat děti v autosedačkách, existují výjimky. Ty se týkají především situací, kdy není možné autosedačku nainstalovat (např. při přepravě třetího dítěte v malém autě) nebo pokud dítě trpí zdravotním omezením. Dále se výjimky vztahují na vozidla bezpečnostních sborů a na vozidla zajišťující školní dopravu. Vše se však děje za přesně stanovených podmínek.

Přehřátí dítěte v autě

Ačkoli se o tom neustále mluví, každý rok se najde někdo, kdo, třeba v roztržitosti či z únavy nechá své dítě v autě a „odběhne“ na nákup či do banky se slovy: „právě usunulo, nebudu jej budit, za chvíli jsem zpátky“. Může však dojít k nenadálým událostem, které brzký návrat k dítěti znemožní …

V letních (ne nutně tropických) dnech stoupá teplota v zaparkovaném autě neuvěřitelně rychle a během chvíle dosáhne i 60 °C. Pro malé dítě je to jako být uvězněno v rozpálené troubě.

Dětské tělo je mnohem citlivější a rychleji se přehřívá než tělo dospělého člověka. Důsledky mohou být fatální – hrozí dehydratace, trvalé poškození mozku, šok a, bohužel, až úmrtí (cca po 1  hodině).

Volné předměty na zadních sedadlech

Volně ložené předměty v prostoru vozu představují při jízdě značné nebezpečí. Vše, co není pevně uloženo - hračky, lahvičky s nápoji, nebo dokonce mobilní telefony- mohou způsobit vážné zranění.

Představte si, že při rychlosti 50 km/h se hmotnost těchto věcí zvýší až třicetkrát!

Před jízdou je třeba se ujistit, že všechny předměty jsou bezpečně uschovány v kufru nebo síťkách za předními sedadly - těžší věci co nejníže a nejblíže opěradlům zadních sedadel, deštníky, hole a podobné předměty vždy kolmo ke směru jízdy.

Jídlo za jízdy

Do jedné ruky rohlík, do druhé lahvičku s čajem … Jídlo a pití se zdá jako dobrý nápad – dítě se zabaví a kus cesty bude v klidu. Všechno je ale jinak, svačina za jízdy totiž představuje značné riziko. Co když kousek jídla dítěti uvízne v dýchacích cestách, nebo mu zaskočí při prudkém brzdění? Raději při delší cestě dělejte přestávky.

Během cesty jsou vhodné pravidelné přestávky s doplněním tekutin, zejména v letním období, a lehkým občerstvením. Je dobré vyhnout se sladkým nápojům a průmyslově zpracovaným potravinám. Svačiny by měly být zdravé a výživné.

Family having fun during winter roadtrip

Bezpečnost dětí na cestách je v našich rukou. Dodržováním jednoduchých pravidel lze výrazně snížit rizika a zajistit komfort všem pasažérům.

 

Autor: TUkas a.s.

Akce Bezpečnost Cestování Děti Zdraví




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2025 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes