Dárky s vůní levandule si snadno vyrobíme doma
Středomořská kráska, levandule, lidově nazývaná dulenka či špikrnát sice není v Čechách původní, přesto voní na mnohých zahradách.
Zdroj: shutterstock.com
Levandule má okolo 40 druhů. Nejčastěji jde o polokeře či keříky.
Oceňujeme na ní především obsah léčivých látek, které se uplatňují při léčbě různých zdravotních obtíží. Levandule má ale mnohem širší využití. Z jejích květů si můžete vyrobit skvělé kořenící směsi, čaje, limonádu, zmrzlinu nebo třeba bylinkovou sůl či cukr. Někdo používá levanduli na výrobu domácí kosmetiky a pro provonění domácnosti.
Levanduli sklízíme tak, abychom řezem nezasahovali příliš hluboko do dřeva, protože bychom rostlinu mohli poškodit.
Vonné látky jsou obsaženy nejen v levandulových květech, ale prakticky v celé rostlině. Na výrobu levandulových dárků ale nejvíce využijeme květy, které se sbírají v době plného květu optimálně v odpoledních hodinách, kdy jsou plně otevřené a nehrozí jejich navlhnutí rosou.
Levandule voní, uklidňuje a léčí
Sáček s levandulí pod polštářem pomáhá s usínáním
Na zahradě plní nejen estetickou funkci, ale je také medonosná. Oblíbená je především pro svou skvělou vůni, ale ani léčivé vlastnosti bychom neměli přehlížet:
- Přidává se často do bylinných směsí proti nervozitě a nervovému napětí či stresu.
- Vzhledem k tomu, že uklidňuje, má velký podíl na klidném usínání.
- Ve slabé koncentraci je to skvělý pomocník proti bolesti hlavy. V tomto případě si ovšem musí dávat pozor citliví jedinci, kterým výrazná vůně může naopak bolesti způsobit, proto se nic nesmí přehánět.
Léčebné látky obsahuje květ i nať:
- Květ je bohatý na silice obsahující linalool, linalyl, terpinen, kafr, limonen, mastné kyseliny a nespočet dalších účinných látek. Kromě silic květ obsahuje třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice.
- Nať obsahuje především silice a třísloviny.
Nenáročné pěstování
Bude se jí skvěle dařit na plném slunci v dobře propustné půdě s přídavkem písku nebo štěrku. Naopak v dlouhodobě přemokřené půdě trpí uhníváním kořenů. Pěstovat ji můžeme na zahradě, v květináči to také jde, ale je to o něco náročnější. Prospívá i bez přihnojování.
Zahradní zídka
Ne všechny druhy jsou mrazuvzdorné, na což bychom si měli při výběru dát pozor. V našem podnebí jsou osvědčené:
- levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
- lavendin (Lavandula x intermedia)
Vzhledem k tomu, že se jedná o okrasnou rostlinu, která by možná mohla svádět k chemickému ošetření proti chorobám a škůdcům, je třeba doporučit spíše přírodní postup při péči.
Levandule nebývá příliš často ohrožena běžnými škůdci, proto si při péči o tuto květinu syntetické přípravky raději odpustíme Jedině tak může levandule ochutit bez obav různé druhy pokrmů. Chemicky ošetřovanou rostlinu pro účely domácí výroby a kulinářství nepoužívejte.
Levandule jako dárek
Odpuzovač hmyzu
Vůně levandule skvěle působí jako odpuzovač hmyzu. Stačí, když sáček naplníme levandulovými květy a pověsíme si ho do šatní skříně. Škodlivý hmyz se k nám do skříně neodváží.
Voňavá přírodní kosmetika
Levandulové květy přidáme do přírodního mýdla nebo si z nich
připravíme olejový macerát, který poslouží jako základ do různých produktů
přírodní kosmetiky nebo na masáže bolavých zad a svalů.
Levandulová sůl
Levandulová sůl pomůže unavenému tělu, potěší také jako dárek
Na výrobu budeme potřebovat:
- 200 g hrubozrnné soli,
- přibližně 20 g sušených květů – lze přimíchat i sušené listy
Levandulovou sůl vyrobíte tak, že do patentové skleničky budete střídavě sypat vrstvu soli, kterou pak vystřídáte vrstvou sušené levandule. Vrstvy by měly být mocné, asi 1–2 cm. Skleničku pak uzavřete a nechte stát přibližně 3 týdny, aby sůl absorbovala co nejvíce vůně.
Čaj na zklidnění trávení
Na přípravu konvice o objemu 1 l budeme potřebovat 2 vrchovaté polévkové lžíce bylinné směsi:
- 1 polévková lžíce olistěné natě máty peprné
- 1 polévková lžíce kvetoucí natě levandule lékařské
- 1 polévková lžíce okvětních lístků slunečnice roční
- 1 čajová lžička květů heřmánku pravého
- 1 čajová lžička kvetoucí natě řebříčku obecného
Bylinkovou směs spaříme vroucí vodou a necháme 10 minut odstát.
V kuchyni nesmí chybět
Vzhledem k výrazné chuti nikoho nepřekvapí, že levandule poslouží k přípravě různých kořenicích směsí. Tvoří základ jednoho z nejčastěji používaných bylinkových koření, provensálské směsi. Na její výrobu nikde nenajdete striktní recept, francouzské firmy tuto směs vyrábějí na rodinných farmách, ve kterých se recept zpravidla dědí po generace. Směs se většinou skládá z takových bylin, které jsou dostupné v dané lokalitě.
Levandule ovšem může dochutit i klasickou sůl, kterou dodáte šmrnc zvláště masitým pokrmům. Při používání koření nebo solí s obsahem levandule je třeba upozornit, že by se to s vonnými květy nemělo příliš přehánět. Levandule je chuťově výrazná a podobně tomu je i s její vůní, která by mohla být u některých pokrmů spíše na škodu. Proto jí do směsí používaných v kuchyni přidávejte střídmě.
V dezertech má své nenahraditelné místo
Levandulový cukr
Připravíme si:
- 500 g bílého nebo hnědého cukru
- 10–20 g sušených levandulových květů
Výroba je snadná a zabere jen několik minut. V první řadě oberte ze stonků květy. Kvítky by měly být perfektně usušené, aby se cukr neslepoval do hrudek. Cukr nasypte do kuchyňského mixéru a přisypte květy. Směs pečlivě promixujte až do té doby, než se květy rozmělní společně s cukrem na jemný písek.
Množství levandulových květů si můžete dle potřeby upravit. Pokud je i toto množství velké, pak lze levandulový cukr při použití v kuchyni ředit čistým cukrem, tím se výrazná vůně levandulových květů oslabí. Tento cukr lze použít při pečení bábovek či jiných moučníků nebo na dochucení levandulové zmrzliny.
Provensálská kořenicí směs
Použijte stejné množství od všech bylinek
- olistěná nať dobromysle obecné
- kvetoucí nať majoránky zahradní
- listy rozmarýny lékařské
- olistěná nať tymiánu obecného
- olistěná nať saturejky horské
- listy pelyňku estragonu
- květy i listy levandule lékařské
Tato směs má široké využití, např. při dochucení pečené zeleniny, na grilovaná masa, ryby, do těstovin a jídel z rajčat.
Foto autorka Lucie Peukertová a Shutterstock