ČSSZ bude od dubna vyplácet důchody v první polovině měsíce. Změna termínu nepřinese jednorázový výdělek
V poslední době se objevují články, které tvrdí, že změna termínu výplaty důchodů v dubnu 2025 přinese důchodcům jednorázový výdělek. Toto tvrzení je zavádějící a rádi bychom uvedli na pravou míru informaci, že důchodci v návaznosti na změnu výplatního termínu, která proběhne v dubnu 2025, jednorázově nevydělají. Pokud například někdo dostává důchod 20. den v měsíci a nově ho dostane 10. den, znamená to jen dřívější výplatu. Částka důchodu zůstane stejná a stát touto změnou nikoho neobohatí. Za celý rok 2025 každý důchodce dostane svých 12 splátek – ani méně, ani více. Důchod totiž není vyplácen na kalendářní dny, ale na období.

Zdroj: freepik.com
Ze sdělení udalosti247.cz:
„Ti, kterým se bude termín důchodu měnit na dřívější, na tom jednorázově vydělají. Nejvíce tak převážně ti, kteří důchod pobírali 24. den v měsíci. Tito jedinci dostanou důchod v březnu za období od 24. března do 23. dubna.“
„Tím, že teď důchod dostanu o několik dní dříve, se nemusím obávat toho, že bych nevyšla. Zároveň se mi tak vytvoří finanční polštář, takže kdyby přišel nečekaný výdaj, zvládnu to mnohem lépe.“
Na pravou míru
Podle čl. II bodu 1 zákona č. 321/2023 Sb. platí, že „v případě změny termínu splatnosti na dřívější termín splatnosti se důchod vyplacený v kalendářním měsíci, do něhož spadá nový termín splatnosti, ani důchod vyplacený v předchozím kalendářním měsíci nekrátí“.
V případě posunu na dřívější termín (např. místo 20. den se bude důchod vyplácet 10. den v měsíci) nebude fakticky vznikat přeplatek na dávce, i když vznikne „účetní“ překryv za určité časové období (tj. za období od 10. do 19. dne v měsíci), na které byl určen důchod naposledy vyplacený v původním termínu i vyplacený v termínu novém. Důchodce však obdrží stejný počet splátek v roce, jen bude splátka od měsíce, v němž změna proběhne, časově posunuta dopředu. Nebude se tak jednat o duplicitně poukázané prostředky, jak by mohlo z některých článků nepřímo vyplývat.
Pro pochopení principu vyplácení důchodu je třeba si uvědomit především následující:
1) Důchod je dávka důchodového pojištění vyplácená ve stanovené výši.
Na ni je navázán výplatní termín (podle zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení). Výše důchodu nemá vliv na konkrétní termín splatnosti důchodu.
2) Výše důchodu je vždy stanovena na celý měsíc.
Období 1 roku je rozděleno na 12 měsíců a každý důchodce obdrží 12 měsíčních splátek.
3) Důchod nelze rozpočítávat na dny.
Důchod náleží na celý měsíc a je vyplácen bez ohledu na počet dní daného období/měsíce. Důchod nelze přepočítávat na konkrétní dny, neboť kalendářní měsíc může mít 28, 29, 30 nebo 31 dnů. Účelem důchodu není pokrýt jednotlivé dny kalendářního měsíce, ale celé období daného měsíce. Období, na které je důchod vyplácen, je limitováno pouze dnem přiznání důchodu a smrtí jeho poživatele, kdy nárok na důchod zaniká.
4) Termín výplaty důchodu bude nadále vázán na celý měsíc.
Posun termínu výplaty neznamená, že určité dny obdrží příjemce důchod dvakrát, ale pouze skutečnost, že důchod obdrží v dřívějším (výjimečně pozdějším) datu. Tato změna se tak nedotkne ani výše důchodu, ani frekvence vyplácených důchodů.
V dubnu vyplatí pošťáci 210 tisíc důchodů v hotovosti o 10 dnů dříve
ČSSZ využívá služeb České pošty pro zasílání důchodů v hotovosti. Od dubna dostane svůj důchod v hotovosti o 10 dnů dříve 210 tisíc důchodců, kteří nyní dostávají důchody v druhé polovině měsíce.
Výplatními termíny důchodů budou i nadále sudé dny, avšak od měsíce dubna soustředěné pouze do první poloviny měsíce, tj. 2., 4., 6., 8., 10., 12. a 14.
Zaměstnanci České pošty donesou důchod vždy v den výplaty důchodu. V tento den bude důchod též připraven na pobočce České pošty pro klienty, kteří si ho zde vyzvedávají. Pouze pokud je výplatní den o státním svátku nebo o víkendu, vyplatí důchod před nebo po tomto výplatním termínu (např. výplatní termín 12. dubna letos připadá na sobotu, tudíž důchod bude doručen domů nebo připraven na poště už v pátek 11. dubna). Klient tak může obdržet svůj důchod i v lichý den.
U bezhotovostních plateb tato situace také nastává. Bankovní služby jsou v současné době mnohdy rychlejší než dříve, a proto může důchod zasílaný na běžný účet dorazit o den dřív. Přesto zůstává výplatním termínem sudý den.
Všichni klienti ČSSZ, kterých se tato změna týká, obdrží dopis s konkrétními informacemi poštou na svoji adresu, případně do datové schránky fyzické osoby (pokud ji mají zřízenou). Všichni klienti tak budou včas a s předstihem informováni.
Změnou termínu výplaty nevznikne žádný přeplatek ani nedoplatek, a proto u nikoho nedojde ke snížení či ke zvýšení důchodu. Výše všech důchodů zůstane stejná. Nikomu nebude důchod snížen.
Uvedená změna se nedotkne důchodů, které ČSSZ vyplácí klientům do zahraničí.
Redukci splatností provádí ČSSZ v souladu se zákonem č. 321/2023 Sb.
Zdroj: Oddělení komunikace ČSSZ