Co se děje na počátku těhotenství s tělem ženy
Od chvíle, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí v děloze matky, nastávají v těle ženy hormonální změny, které se liší od běžného menstruačního cyklu.
Zdroj: nzip.cz
Těhotenství začíná uhnízděním oplozeného vajíčka v děložní sliznici. Tento děj je odborně označován jako nidace. Do 8. týdne těhotenství hovoříme o zárodku neboli embryu. Od 8. týdnu těhotenství již hovoříme o plodu, a to až do porodu.
Obrázek 1: Oplodnění vajíčka (ve vejcovodu) a jeho uhnízdění (v děložní sliznici) – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)
Ženy citlivé na změny hladin hormonů mohou pocítit začátek těhotenství ve svém těle velmi časně. Jako by jim bylo naznačováno, že se tělo dostává do jiného stavu.
Příznaky, které jsou obvyklé na začátku těhotenství:
- vynechání menstruace, někdy však může nastat slabé krvácení nebo jen „špinění”, stává se tak v době očekávané menstruace (důvodem je uhnízdění oplodněného vajíčka do sliznice dutiny dělohy a narušení krevních vlásečnic, které místo uhnízdění vyživují),
- únava a ospalost,
- častější nucení na močení způsobené zvětšující se dělohou,
- pocit na zvracení (nauzea) nebo zvracení, většinou ustává během 3. až 4. měsíce těhotenství,
- zvýšené slinění,
- pálení žáhy, poruchy trávení,
- plynatost,
- nadměrná chuť anebo naopak averze k jídlu,
- změny prsů jsou u mnoha žen první známkou počínajícího těhotenství. Tyto změny bývají více vyjádřeny u žen, které změny prsů pozorovaly i během předchozích menstruačních cyklů. Prsy bývají napjaté, ztěžklé a na pohmat prosáklé.
Poznámka: Slabé krvácení na počátku těhotenství postihuje asi 20 procent těhotných žen. Neznamená však vždy, že žena prodělá samovolný potrat. Prognózu nelze nikdy přesně stanovit. Příčinu krvácení zjistit nelze, teoreticky jsou desítky možností. Léčba neexistuje. Má-li se těhotenství zachovat, zachová se.
Další informace najdete na webu porodnice.cz.
Těhotenství se dělí na tzv. trimestry. Jedná se o tři třetiny těhotenství (uváděné v týdnech + dnech) a to konkrétně:
- I. trimestr: 0+0 až 12+6,
- II. trimestr: 13+0 až 26+6,
- III. trimestr: 27+0 až 40+0.
Poznámka: Žena by měla navštívit svého registrujícího gynekologa dva až tři týdny po vynechání menstruace. Pokud se potvrdí těhotenství, je sledována v poradně pro těhotné ženy. Poradna bývá v ambulanci registrujícího gynekologa, která má obvykle pro těhotné ženy zvlášť vyčleněny ordinační hodiny.
Proč vlastně těhotné ženy navštěvují poradny?
- V poradně se odborným vyšetřením potvrzuje těhotenství.
- Vypočítává se délka trvání těhotenství a stanovuje se i termín porodu.
- Lékař sleduje stav organismu těhotné ženy a vývoj dítěte v těle matky.
V České republice je dobře propracovaný systém péče o těhotné ženy. Po celé zemi je pro těhotné ženy organizována síť poraden, které se dělí na:
- poradny s dispenzární péčí,
- poradny s rozšířenou prenatální péči o specializované screeningové zdravotní služby a specializované zdravotní služby v těhotenství s definovaným konkrétním rizikem (např. diabetes).
Rozlišují se tři typy poskytovatelů zdravotní péče:
- registrující gynekolog,
- specializované pracoviště,
- porodnické zařízení.
Další možností péče o těhotnou ženu je péče porodní asistentkou.
Porodní asistentka může vykazovat a zdravotní pojišťovna plně hradí následující zdravotní výkony (tyto výkony může vykázat, pokud je lékař předepsal):
- komplexní vyšetření těhotné ženy porodní asistentkou jedenkrát v těhotenství, většinou na začátku těhotenství (kód 06021) – obsah výkonu: komplexní vyšetření těhotné ženy porodní asistentkou v poradně pro těhotné ženy se zařazením do prenatální poradny, vystavením těhotenské průkazky a rozpisem všech vyšetření během těhotenství,
- kontrolní vyšetření těhotné ženy porodní asistentkou sedmkrát během těhotenství (kód 06023) – obsah výkonu: kontrolní vyšetření těhotné ženy porodní asistentkou v poradně pro těhotné ženy,
- návštěva těhotné ženy nebo matky v šestinedělí porodní asistentkou (kód 06211) – obsah výkonu: návštěva těhotné, pokud bylo provedeno přístrojové vyšetření akce plodu, obvykle jednou v těhotenství, třikrát v šestinedělí,
- edukace laktace (kód 34007) – obsah výkonu: edukace o důvodech, smyslu a přínosu kojení, seznámení s technikami kojení, poučení o způsobech podpory laktace, tvorby mateřského mléka, odstříkávání, alternativního způsobu dokrmování, detekce překážek a problémů v kojení ze strany matky a dítěte, nácvik vhodné techniky kojení. Současně je hlídáno prospívání novorozence. Podmínkou, aby byl tento výkon hrazen ze zdravotního pojištění je, že porodní asistentka (nebo dětská a všeobecná sestra) prošla kurzem pro laktační poradkyně, který je certifikován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Poznámka: Je samozřejmě možné domluvit si s porodní asistentkou i další zdravotní péči, ovšem již nehrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Žena by měla být v tomto případě předem informována o ceně jednotlivých nabízených služeb.
Péče porodní asistentky není v České republice standardizovaná. Na rozdíl od lékařů nemají porodní asistentky schválené jednotné postupy této péče. V praxi to znamená, že záleží na porodní asistentce, jakou péči a v jakém rozsahu vám poskytne. Porodní asistentky nemohou indikovat (předepsat, poslat vás na) žádná vyšetření, která jsou standardně prováděna nebo indikována gynekologem. Porodní asistentky vás mohou pouze odeslat k registrujícímu gynekologovi. Porodní asistentky vám také nemohou předepsat žádné léky. Porodní asistentky, které mají oprávnění k poskytování zdravotních služeb, je možné vyhledat v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb.
Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP (zdroj: nzip.cz)