Aktuální rozvoj dobrovolnictví v sociální oblasti

09.09.2024 Národní asociace dobrovolnictví z.s.

V současné době můžeme pozorovat velký rozvoj dobrovolnických iniciativ v oblasti asistence. Dobrovolnictví v oblasti asistence je důležitou složkou podpory lidem se zdravotním postižením nebo jinými potřebami.

Andrejka a Eli - dobrovolnictví

Zdroj: Národní asociace dobrovolnictví z.s.

Tento druh dobrovolnictví může zahrnovat různé činnosti, jako jsou asistence při běžných denních úkolech, doprovázení na lékařské prohlídky, osobní péče a společenská podpora. Nicméně rozvoj dobrovolnictví v oblasti asistence závisí na úsilí mnoha aktérů, včetně vládních organizací, neziskových sektorů a samotných dobrovolníků. Tato spolupráce a různé iniciativy jsou klíčem k posilování oblasti asistence a zlepšení života lidí se zdravotním postižením. Z nejvýznamnějších programů můžeme jmenovat dobrovolnický program organizace Asistence, který je určen pro trávení volného času jedinců s postižením. Dobrovolníci nejčastěji doprovází klienty na různé kulturní a společenské akce (koncerty, divadla, kina, výstavy, ...), na sportovní akce (zápasy, tréninky), na procházky do přírody apod.

Velmi významnou rozvíjející se oblastí jsou dobrovolnické mentoringové programy. Je to forma dobrovolnické činnosti, při níž zkušení jednotlivci (mentoři) nabízejí své vědomosti, zkušenosti a rady za účelem podpory a vedení často mladších jednotlivců (menté) při jejich osobním či profesním rozvoji. Dobrovolnictví v oblasti mentoringu má prospěch jak pro mentory, kteří mají příležitost sdílet své znalosti, tak pro menté, již mohou získat cenné rady a vedení. Tento způsob dobrovolnictví pomáhá vytvářet silné vztahy, posilovat komunity a podporovat osobní či profesní rozvoj jednotlivců. V České republice existuje několik významných dobrovolnických mentoringových programů, které pokrývají různé oblasti od vzdělávání po profesní rozvoj a sociální podporu. Z nejvýznamnějších projektů jmenujme např.:

Program Pět P a jeho alternativy

Jeden dospělý dobrovolník/mentor se věnuje dítěti, které to má v životě těžší než ostatní děti (rodinné, sociální, výchovné či zdravotní důvody). Tráví spolu volný čas, během nějž je dítě bezpodmínečně přijímáno, učí se novým dovednostem jako např. dodržovat slovo, orientovat se v MHD, samostatně si něco koupit či si něco zařídit, poznává nová místa a získává nové zážitky.

Projekt Patron/ka

Pomáhá mladým lidem z dětských domovů začlenit se do společnosti a připravit se na samostatný život. Dospívající dívky a chlapci jsou po odchodu z dětského domova na většinu věcí sami, a proto je pro ně důležité vědět, že mají komu věřit a na koho se obrátit.

Program Kompas

Nabízí komunikaci, partnerství a spolupráci rodinám a dětem, které to mají z nejrůznějších důvodů složitější než jejich vrstevníci. Pomocí programu se zvyšuje so ciál ní adaptace dětí z těchto rodin prostřednictvím tvorby i podpory bezpečných a fungujících mentoringových skupin dětí a dobrovolníků. Ti se pravidelně scházejí na 2 hodiny týdně po dobu nejméně půl roku a jsou po celou dobu průběžně podporovaní koordinátorkami programu.

Program Tři generace

Propojuje dobrovolníky ve věku 50+ s rodinami s dítětem či dětmi, jimž schází kontakt s třetí generací. Hlavní náplní programu je užít si společně strávené chvíle tím, co je baví a naplňuje.

Dlouhodobé programy Doučování

Individuální nebo skupinová podpora dětí (primárně v rámci základního školství), která má za cíl podpořit dítě ve zvládání školních dovedností. Programy jsou zacíleny na děti, jejichž rodiče sami nemohou vzdělávat své dítě z důvodů zdravotních, jiných jazykových předpokladů nebo kvůli vlastnímu nedostačujícímu vzdělání.

Mentoringové programy pro cizince, uprchlíky a migranty – jejich cílem je vytvářet prostor pro setkávání a vzájemné poznávání Čechů a cizinců. Setkání jsou zaměřena na procvičování mluvené češtiny, doučování dětí i dospívajících nebo organizaci kulturních večerů, diskuzí i výletů.

Další velmi významnou oblastí dobrovolnictví je rozvoj expertního dobrovolnictví, které také zasahuje do so ciál ní oblasti. Expertní dobrovolnictví je zvláštní forma dobrovolnictví, v níž dobrovolníci přinášejí své odborné znalosti, dovednosti a zkušenosti k řešení konkrétních problémů nebo výzev. Tito dobrovolníci jsou označováni jako „experti“ a často svůj čas i znalosti věnují na základě dohody nebo smlouvy s organizací, která potřebuje jejich specializovanou pomoc. Expertní dobrovolníci mohou být profesionálové z různých oborů, včetně lékařů, právníků, inženýrů, manažerů, učitelů a dalších profesí. Jejich cílem je pomoci organizacím a komunitám řešit složité problémy nebo zlepšit určité aspekty jejich činnosti. To může zahrnovat poradenství, školení, vývoj strategií, technickou podporu nebo jakoukoli jinou odbornou pomoc, kterou organizace potřebuje. Mezi příklady expertního dobrovolnictví můžeme zařadit např. právní pomoc pro neziskové organizace v sociální oblasti, technickou podporu pro tyto organizace, služby PR či fundraisingu těmto organizacím nebo poradenství na různých krizových linkách (kdy odborníci psychologové, právníci či sociální pracovníci mohou být dobrovolníky v krizových linkách nebo organizacích poskytujících pomoc lidem v náročných situacích). Expertní dobrovolnictví je cenným způsobem, jak využít odborné znalosti a dovednosti jednotlivců k prosazování změn a zlepšení situace ve společnosti. Tito dobrovolníci totiž mohou pomáhat organizacím s omezenými zdroji dosáhnout svých cílů a řešit komplexní problémy.

Nesmíme opomenout také rozvoj inkluzivního dobrovolnictví, což je koncept dobrovolnických aktivit a programů zdůrazňující důležitost zapojení všech jednotlivců bez ohledu na jejich pohlaví, věk, etnický původ, zdravotní stav, schopnosti nebo jiné osobní charakteristiky. Cílem inkluzivního dobrovolnictví je zajistit, aby byly dobrovolnické příležitosti otevřené a přístupné pro všechny a aby všichni jednotlivci mohli přispět svými dovednostmi, energií a časem k podpoře komunity a společenského dobra. Inkluzivní dobrovolnictví má pozitivní dopad na komunity a společnost tím, že umožňuje různým jednotlivcům se zapojit do dobrovolnických činností a přispívat svými jedinečnými perspektivami a dovednostmi. Tento přístup pomáhá vytvářet silnější i zdravější společenství a posiluje pocit sounáležitosti či solidarity mezi lidmi. U lidí, kteří se v denním životě setkávají s nějakou formou znevýhodnění, pak představuje i krok k osamostatnění, získání sebedůvěry, pocitu rovnosti, ale i budování vzájemného respektu. Díky tomu má dobrovolnictví potenciál předcházet sociálnímu vyloučení a stereotypnímu uvažování ve společnosti. Inkluzivní dobrovolnictví tak vytváří příležitosti a poskytuje konkrétní a praktickou podporu všem zájemcům o dobrovolnickou zkušenost, kteří ji uvítají. V rámci inkluzivního dobrovolnictví se do činnosti zapojují lidé s postižením, z dětských domovů, ze sociálně znevýhodněného prostředí, dlouhodobě nezaměstnaní apod.

 

Autor: Mgr. Bohdana Břízová, Ph.D.

Zdroj: Sociální práce - Současné trendy, Grada Publishing a.s., r. 2024 (čerpáno: Národní asociace dobrovolnictví z.s.)

Dobročinnost Dobrovolnictví Handicap, porucha Podpora a pomoc Vzdělání




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes